Sportujete? Jezte zdravě!

Sportujete? Jezte zdravě!

Kdo sportuje, chce velmi často také zhubnout. Jenže právě pohybem se tvoří svalová hmota, kterou je třeba sytit. Na co si při sestavování jídelníčku sportovce dát pozor a co by vám na talíři nemělo chybět?

Pokud se sportováním začínáte, není od věci poradit se s výživovým poradcem, jak korigovat svůj jídelníček. Protože právě jeho skladba má za následek to, jestli se po aktivitě budete cítit unavení, nebo naopak nabití energií, a hlavně, jestli tělo nebude „požírat samo sebe“. Problematické také bývá to, že lidé se většinou amatérsky rozhodnou hýbat v okamžiku, kdy mají pocit, že by měli zhubnout. To je jistě chvályhodná úvaha, na druhou stranu, pokud uzpůsobíte své pohybové aktivitě také jídelníček, tělo se vám začne formovat a tuky se budou přetvářet na svaly. A svaly jsou obecně těžší než tuk. Takže sice budete zdravější, ale ručička váhy se ani po excelentních sportovních výkonech nebude hýbat tím směrem, kterým byste potřebovali. Je to dáno tím, že vaše tělo hubne, stává se zdravějším, ale objemově to zatím vidět není.

Pokud si nejste jistí, zda se stravujete správně, nejprve naslouchejte svému organismu. Velmi často vás například chutí na specifickou potravinu upozorní, že vám chybí nějaký minerál. Například chuť na červené maso, případně vnitřnosti, signalizuje, že potřebujete železo. Máte chuť na banány? Tělo si žádá dávku hořčíku… A tak by se dalo pokračovat dál. Jistě, můžete si pořídit potravinové doplňky ve specializovaných provozovnách pro sportovce, případně zaběhnout do lékárny a koupit si komplexní vitamíny, jak se ale shodují odborníci na výživu, tento postup by měl být pouze doplňkovým řešením, a vaší snahou, i v pozici sportovce-amatéra, by mělo být to, že váš jídelníček bude poskládaný do detailu tak, abyste s jeho pomocí dodali tělu vše, co potřebuje. Nejen pro sport, ale také pro regeneraci organismu po absolvovaném výkonu. A právě posledně zmiňovaný bod je tím, na co často zapomínají nejen dospělí sportovci, ale také rodiče sportujících dětí, kteří jsou zodpovědní za jejich jídelníček. Tělo v případě nedostatku živin chátrá a – jako v začarovaném kruhu – si bere výživu zpět ze svalů. Dětský organismus je unavený, a v případě nedostatku látek pro regeneraci se může dokonce i zastavit jeho růst.

Základním stavebním kamenem každé buňky jsou proteiny. Jsou důležité ke tvorbě téměř všeho v našem těle, například k tvorbě svalů, vlasů, kůže a orgánů. Zároveň napomáhají k regeneraci svalů a k načerpání energie/síly. Lidský organismus si je však neumí ukládat do zásoby (na rozdíl od tuků a cukrů), a proto je člověk potřebuje přijímat denně. Výrobky Meggle ACTIVE PROTEIN pomáhají dadat tělu denní dávku plnohodnotných bílkovin, a zajistit tak správné fungování těla. Díky vysokému obsahu přírodních proteinů zasytí na delší dobu, takže nemáte po chvilce opět hlad. Navíc snižují pocit tzv. vlčího hladu, a tím i riziko vysokého energetického příjmu, vedoucího k pocitu těžkosti a nadváze. Více informací o produktech můžete nalézt na webových stránkách https://activeprotein.cz/co-je-protein/.

Během celého léta mohou „aktivní“ lidé na FB Meggle soutěžit o sportovní hodinky Garmin.

Máte chuť zaběhat si i dodat tělu potřebné látky? Spojte příjemné s užitečným a naplánujte si na 15. srpna běžecký sportovní den. InSPORTline Prima Run (více na www.insportlineprimarun.cz) je přesně tou akcí, na které nemůžete chybět. Těší se na vás nejen celebrity televize Prima, ale také na vás čeká spousta zábavy i ochutnávka toho nejlepšího pro tělo každého sportovce.