Trápení tropických ledovců

Marie Šabacká
Marie Šabacká

reklama

Většina z nás by hledala ledovce všude jinde, jen ne v rozpálené Africe. A přece se na nejteplejším kontinentu nacházejí oblasti, kde se vzácné tropické ledovce ukrývají. Tedy zatím. Už jich zbývá jen pár a velmi rychle mizí – a s nimi i cenné informace o naší planetě.

V samém srdci rozpálené Afriky, na hranici Ugandy a Konga, se nachází oblast Ruwenzori s třetí nejvyšší horou kontinentu – Mt. Stanley. Po Kilimandžáru a Mt. Kenya je to jediné místo v Africe, kde se ještě vyskytují ledovce. A zatímco Kilimandžáro a Mt. Kenya jsou vyhaslé sopky uprostřed nekonečných plání, Ruwenzori je masivní pohoří. Pro toho, kdo se rozhodne dostat se k izolovaným ledovcům, to znamená během několikadenní horské výpravy překonat převýšení z 1600 m. n. m. do 4500 m. n. m., a to s plnou polní na zádech. Pokud vedete Expedici Neuron, tak jako mladá polárnice Marie Šabacká, připočtěte si další kilogramy na zásoby a vědecké vybavení.

Přesto to Marii Šabacké za tu námahu stojí – tropické ledovce jsou totiž jedněmi z nejohroženějších ekosystémů na planetě. „Tropickým ledovcům je vědci věnována jen malá pozornost, přestože mají výrazná specifika a jedná se o jedny z nejrychleji mizejících biotopů naší planety,“ říká Marie. Je jen otázkou času, kdy s jejich roztáním ztratíme nenávratně také cenná data o klimatické historii naší planety, které se v ledovcích po tisíce let ukládají. „Díky Expedici Neuron mohu jako jedna z mála vyrazit se svým týmem do Afriky a zmapovat tropické ledovce dřív, než je definitivně ztratíme,“ říká.

Polárnice Marie Šabacká je zkušená vědkyně, která tráví pracovně na ledovcích velkou část roku. Svou základnu má na norských Špicberkách, kde v polárních mrazech pečlivě analyzuje tamní ledovce. „Občas se vám i v polovině července stane, že jste zachumlaní do dvou péřových bund, lyžařských brýlí a palčáků velikosti hlavy.“ Provádět výzkum v takových podmínkách není nic jednoduchého, a když k tomu přidáte všudypřítomné lední medvědy, stává se z vědecké rutiny každodenní dobrodružství. „Při poslední výpravě jsme se setkali s relativně velkým množstvím ledních medvědů a jejich přítomnost nám několikrát zamezila ve vylodění,“ říká a upozorňuje na to, že neplánované setkání s medvědem může dopadnout tragicky. „Doslechla jsem se, že právě během našeho pobytu na Špicberkách napadl medvěd turistického průvodce jedné německé výpravy – narazil na něj nešťastnou náhodou. Bohužel nezbylo nic jiného než agresivního medvěda zastřelit, což je vždy nejzazší možnost,“ popisuje atmosféru ledových plání  polárnice.

V Africe se ledních medvědů bát nemusí, zato se budou muset připravit na výškovou nemoc: „Experimenty a odběr vzorků na ledovci budeme provádět v nadmořské výšce od 4500 m. n. m. do 5000 m. n. m. Měly by odhalit, jaké organismy žijí na povrchu těchto ledovců i zda má vypalování deštných pralesů vliv na rozvoj ledovcových společenstev.“ V Ugandě budou mít také cenné spojence v podobě domorodců z místního kmene Bakonjo: „Jsou to naši průvodci, pomáhají nám nosit zásoby, ale zejména pochopit důsledky, které se tady dějí. My tropické ledovce zkoumáme, oni jsou ale první na řadě, kdo pocítí dopady jejich zániku,“ říká Marie Šabacká.

Cílem Expedice Neuron pod jejím vedením bude získat vzorky tropických ledovců, porovnat je s těmi, které si přivezli ze Špicberk a zasadit je do globálních souvislostí. „O tohle se ještě nikdo nepokusil, a my jsme rádi, že díky Expedici Neuron můžeme náš vědecký záměr realizovat. Hlavně ale chceme upozornit na to, že svízelná situace tropických ledovců se netýká jen kmenů, které žijí v jejich dosahu, ale pokud je ztratíme, bude to mít negativní dopad pro nás všechny.“

Chcete se dozvědět, jak vypadá nejen polárnický výzkum, ale také výpravy do džunglí Amazonie nebo boj s pytláky v Africe? Přijďte na debatu Expedice Neuron – na cestě k objevům, už 14. května od 18 hodin v CAMPu v Praze. Kromě Marie Šabacké vystoupí také biolog Jan Dungel nebo zoologové Arthur Sniegon a Tomáš Jůnek. Prima ZOOM je mediálním partnerem akce.

reklama

reklama