Trojka Bydlení mezi panely na stáncích

Letošní třetí číslo časopisu BYDLENÍ MEZI PANELY je už k dostání na novinových stáncích i v kamenných prodejnách. Dočtete se v něm, jaké jsou aktuální novinky a trendy v oblasti bydlení. Chystáte-li se na celkovou rekonstrukci panelákového bytu nebo jen na dílčí úpravy, které oživí vaše bydlení, nové vydání BYDLENÍ MEZI PANELY je, alespoň si to myslíme, to pravé čtení, které vám poradí, jak si s problémy úspěšně vypořádat. Užitečné rady v časopisu naj

"Dostali jsme často se opakující zadání - přidat jeden pokoj. Kvůli odrůstajícím dětem klienti často volí “vyklizení” ložnice a vytvoření spacího koutu," přibližuje zadání od klientů architektka Alena Koubová ze studia Kouba interier. V této dispozici se nabízely dvě hlavní možnosti - spací kout u okna a kuchyň v nice vedle instalační šachty nebo kuchyň u okna a spaní mezi kuchyní a šachtou. Klienti zvolili druhou možnost. A jak rekonstrukce probíhala? To se dozvíte v reportáži Pět možností kompletní rekonstrukce.

Rekonstrukce koupelny, případně i kuchyně v panelových bytech patří mezi “akce”, bez kterých se na cestě k lepšímu bydlení většinou neobejdeme. Při rekonstrukci koupelny a toalety bychom měli přemýšlet i o sousedících součástech bytu, zda by přece jenom nebylo nejlepší při jednom nepořádku nezrekonstruovat i další místnosti. Rekonstrukce bytu může být zaměřena především na zlepšení technického stavu bytu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. A jak možnosti se podařilo využít? Odpověď najdete v článku s titulkem Dát prostoru zcela novou tvář.

Zdaleka nikoliv pouze slavnou sexuální pozici reprezentuje číslo 69 zakódované v celém tomto interiéru. Ani jeho barvy nejsou nahodilým výběrem architekta. Inspirací jsou tentokrát obrazy. Někdo současné umění chápe jako pouhou bytovou dekoraci. Pak jsou tu sběratelé, kteří jej sice umí ocenit, ale mají své bydlení často zaskládané uměleckými díly natolik, že se z něho stává depozitář. "A pak jsou lidé, kteří sice nejsou nutně sběratelé, ale přesto si pořídí jednotky kvalitních děl pro své potěšení a jsou připraveni dát jim ve svém životním prostoru důstojné místo. Právě pro takové jsme navrhli rekonstrukci mezonetového bytu na Žižkově," poznamenává MgA. Jakub Filip Novák. Další podrobnosti v článku s názvem Šedesát devět.

Činžovní dům na Letné, který v druhé polovině třicátých let navrhl architekt a sochař Martin Reiner, je cenným příkladem tak zvaného emociálního funkcionalismu. V rámci rekonstrukce bytu bylo pro architekty z 0,5 Studia důležité navázat na historický kontext stavby a zároveň přizpůsobit interiér současným požadavkům na bydlení. Jedním z hlavních úkolů bylo přetvoření dispozice z 3+1 na 3+kk. Z hotovou proměnou se můžete seznámit v článku Proměna historického bytu na Letné.

Než se maminka dvanáctiletého Jakuba rozhodla, že jeho dětský pokoj promění v "pohodové" místo pro mladého teenagera trvalo to dlouho. Panelový byt v Praze 4 zatím neprošel rekonstrukcí, kterou by si po 30 letech tak zasloužil. Buď chyběly peníze, nebo šikovné ruce a i proto se s jakoukoliv úpravou a přestavbou čekalo na až někdy. Ale nakonec se Jakub dočkal a mohl nám představit svůj Pokojík do pohody.

Správu družstevních domů ještě do nedávna pevně drželi ve svých rukou senioři, kteří v domě žili i několik desítek let. Doba se ale změnila a už o pozice v předsednických postech zájem nemají. Hovořili jsme nejen o tomto problému s Martinem Krohem, předsedou SBD Praha, a Společnosti pro rozvoj bydlení. Další zajímavé informace najdete v rozhovoru nazvaném Senioři utíkají z pozic v představenstvech družstevních domů.

S příchodem léta nastává čas připravit venkovní posezení na balkoně, terase nebo zahradě. Židle, křesla, stoly, polohovací lehátka, ale také úložné boxy či houpací sedačky. Oblíbené prvky venkovního relaxačního koutku jsou v obchodech k dostání v nejrůznějších podobách a materiálech. Jak ale vybrat posezení, které odolá nepřiznivému počasí a vydrží po dlouhou řadu sezón? Potřebné informace najdete v článku Stylové posezení, které odolá rozvernému počasí.

Po malé jarní také letos uspořádal Pražský klub skalničkářů v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí tradiční májovou výstavu. Letos se konala již po dvaapadesáté. Exponáty jsou z velké části zapůjčeny členy Klubu. Aranžéři je zakomponují do trvalé výsadby tak, aby celá expozice působila jako přirozený celek. Letos po dvaapadesáté.

Paní Dagmar je 64 let. Má čtyři děti, které zvládla vychovat sama. Celý život jen pracovala, aby svoji velkou rodinu uživila. Na partnery štěstí neměla. Radost jí ale dělají děti a vnoučata. Dcera Lucka maminku přihlásila do pořadu Jak se staví sen, abychom jí pomohli s rekonstrukcí obýváku, na kterou sama nestačí. A na paní Dášu se usmálo štěstí a do proměny byla vybrána. A jaká překvapení připravili designéři, to se dozvíte v reportáži s titulkem Proměna pro babičku.

Obrazy Igora Piačky jsou fascinující. Ať už na nás naléhavě vykřiknou barvou, nebo nabídnou tlumené valéry šedé, vždy nás přinutí zastavit se, zmlknout a hledat to, co je pod povrchem. Příběh, podobenství, část vnitřního světa nadaného umělce. S jeho tvorbou se můžete seznámit v rozsáhlém článku s titulkem Malíř příběhů a emocí.

A to opravdu není všechno. I v tomto čísle najdete také řadu rad pro členy družstev. Součástí tohoto vydání jsou tipy a trendy a řada soutěží. Nechybí ani velmi žádaná křížovka o ceny.