V Zoo Praha můžete vidět vzácná mláďata tygra Malajského

V Zoo Praha se 3. října letošního roku narodila dvě mláďata vzácného tygra malajského. Roztomilé šelmy se staly malými hvězdami, a to nejen pro média, ale také v chovatelské branži.
Malé šelmy s matkou Banyou. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
Malé šelmy s matkou Banyou. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Odchov tygra malajského je totiž nadmíru choulostivý, a proto byl nejistý osud tygřat od první chvíle bedlivě sledovaný. Jejich matkou je jedenáctiletá Banya a otcem o rok mladší Johann. Banya se projevila jako velmi protektivní matka. Potomky nenechala ani chvíli o samotě a chovatele k nim pustila až týden po porodu. Při první kontrole vážil větší a velmi vitální sameček 1,75 kilogramu, zato o něco menší samička s pouhými 1,05 kilogramy dělala všem starosti. Navzdory tomu, že je mezi mláďaty stále váhový rozdíl, nyní obě dobře prospívají a mají se čile k světu.

Sameček tygra malajského Bulan. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
Sameček tygra malajského Bulan. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Banya brzo po porodu přenesla svá mláďata z porodního boxu do expozice a na přítomnost lidí reagovala nervózně. Proto byla část pavilonu po nezbytně dlouhou dobu uzavřena. Nyní je však návštěvníci mohou pozorovat zpoza pásky, která se nachází pár metrů od expozice.

Wanita a Bulan se na vás těší

Tygřata byla pokřtěna 3. prosince a dostala od chovatelů jména Wanita (v malajštině Žena) a Bulan (Měsíc). Samička Wanita se na rozdíl od svého bratra stále drží pod váhovým průměrem. S přechodem na tuhou stravu má ale Wanita šanci svého bratra dohnat.

„Obě koťata rostou a prodlužují se jim končetiny,“ říká k současnému stavu kurátor chovu savců v Zoo Praha Pavel Brandl a dodává: „V souvislosti s tím jsou každým dnem pohyblivější. Brzy již také začnou přižírat maso.“

V Evropě žije pouze 17 dospělých tygrů malajských a odchovy se doposud mohly pyšnit jen dvě zoo. Navíc poslední úspěch se datuje do roku 2013. Ve volné přírodě se počet dospělých jedinců tohoto poddruhu odhaduje na 250 až 340.  

Tygřata z pražské zoo - Bulan a Wanita. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
Tygřata z pražské zoo - Bulan a Wanita. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 „Chovatelství je běh na dlouhou trať,“ uvedl Pavel Brandl. „U tygrů malajských to platí dvojnásob. Překonali jsme řadu úskalí a obě koťata jsou mimo jiné výsledkem více než desetiletého úsilí o sestavení harmonického páru rodičů.“

Malí tygři tak mají našlápnuto stát se opravdovými celebritami. V Zoo Praha je můžete navštívit v Pavilonu šelem a plazů v dolní části areálu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama