Výstavu Miloše Sedláčka doprovází výstava studentů Fakulty stavební ČVUT

Tvýma očima
Tvýma očima
Jan Hrušecký

reklama

V galerii Czech Photo Centre představuje Miloš Sedláček svou tvorbu za poslední dekádu. Vystaveno bude téměř padesát fotografií ze čtyř stěžejních cyklů – Struktura stínu, Okrajiny, Architektura v nás a Stěny, ploty, horizonty. Doprovodná výstava studentů s názvem Tvýma očima vychází ze soutěže, kterou pořádá Fakulta stavební ČVUT. Jejím cílem je upoutat zájem studentů o dění a život kolem sebe. Výstavy budou otevřeny 9. prosince a potrvají do 30. ledna.

Miloš Sedláček už v roce 1984 pracoval jako profesionální fotograf se zaměřením na fotografii architektury, technickou fotografii a na propagační fotografii. O rok později absolvoval mimořádné studium umělecké fotografie na pražské FAMU u profesora Jána Šmoka. Od roku 2004 vedle fotografické práce vyučuje fotografii studenty oboru architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

U Miloše Sedláčka je na první dojem patrný osobitý styl, ke kterému se propracoval lety focení. „Nic ve své tvorbě jsem nikdy nekoncipoval. Jako introvert nejsem moc nadaný na živou fotografii a na fotografickou práci s člověkem. To mě vede k pojetí fotografie jako výtvarného artefaktu. Před časem jsem si uvědomil, jak silně mě přitahuje práce s dvojexpozicí. Obraz se sice komplikuje, ale otvírá možnost vnést do reality výmysl, kombinovat realitu s fantazií či fantazii podporovat realitou. To mně vyhovuje a u toho zůstávám. Mým velkým tématem je čas. Do mých obrazů se časový prvek a plynutí času dostávají v podobě pohybové neostrosti způsobené snímáním relativně delšího časového úseku. I to je už delší dobu pro styl mé práce charakteristické. Styl je však otázkou formy, jakou se vyjadřujeme. U uměleckého díla je velmi důležitý a je nedílnou součástí vyjádření obsahu, který je však tím podstatným. O ten mi jde a obsah se proměňuje a s ním se bude proměňovat i styl,“ popisuje autor.

Cílovou skupinou soutěže Tvýma očima nejsou jen posluchači Fakulty stavební ČVUT v Praze, ale přihlásit se mohou i středoškolští studenti z celé České republiky. Soutěž byla založena v roce 2008. Každoročně přináší nová témata a hlásí se stovky mladých autorů se stovkami a tisíci fotografií. Každý rok má porota složená z renomovaných odborníků práci s výběrem z mnoha krásných a hodnotných snímků. Po vyhodnocení soutěže bude otevřena výstava oceněných a dalších vybraných fotografií v univerzitní galerii a její vernisáž je spojena se slavnostním předáváním cen. Za čtrnáctileté období trvání soutěže fakulta stavební nashromáždila cenný fond fotografií, které dokumentují, jak se mladí lidé fotograficky vyjadřují k zadaným tématům. Fotografie ve svém souhrnu nejsou jen výpovědí k jednotlivým tématům, ale vypovídají i o tvůrčím potenciálu mladých lidí a o jejich pohledu na svět.

Výstava bude otevřena 9. prosince a potrvá do 30. ledna. Otevírací doba: úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie Czech Photo Centre se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Další informace na www.czechphoto.org.

Tvýma očima - Marseille
Autor: Jana Svobodová Tvýma očima - Marseille

reklama

reklama