XXV. ročník festivalu cestování Prima ZOOM Neznámá země 2021 ve Zlíně 17.–30. dubna

Nikdy nevymyslíme, co nám nachystá budoucnost… … to se dá použít i jako leitmotiv letošního jubilejního 25. ročníku festivalu Neznámá Země.

Tématem tohoto roku je začátek naší hymny. Kde domov můj. Víme to? Známe naši zemi? Víme, kým jsme? Stačí zaměnit K za Z a najednou se to celé posouvá – z „bludných cestovatelů a hledačů“ se stávají hospodáři s jasnými kořeny. Rozumně sebevědomí lidé s odpovědností a hrdostí. Mno… neplánujeme měnit naše národní cítění, ale přijde nám, že v současné zvláštní době není od věci připomenout si náš kraj a naše krajany ve světě. Každoročně, dokud to alespoň šlo, k nám přijížděly miliony turistů z celého světa – protože například pro Afričana je naše země stejně exotická, jako pro nás Afrika. Co se tedy podívat na svět i na Česko našima očima?

Projděte si program, připojte se, zavzpomínejte si na cestování nejen po světě – a ideálně naplánujte si nějakou objevnou expedici po té krásné České zemi – ať už po Moravě, Slezsku anebo Čechách…:-)

V souladu s letošním festivalovým mottem jsme se i více zaměřili na představení a prezentaci Zlína, který svým baťovským fenoménem a dílem jeho architektů láká zájemce nejen z naší republiky, ale z celého světa.

Hudební diamant jako zahájení festivalu

Druhá Tráva s Robertem Křesťanem patří již 30 let k tomu nejlepšímu na naší hudební scéně. Unikátní koncert bude on-line streamován, dějištěm koncertu bude Zelenáčova šopa, která stejně jako festival Neznámá země letos oslaví 25 let od založení a patří k tradičním místům, kde se odehrává část programu Neznámé země.

Formáty pořadů letošního festivalu

Celý festival proběhne v on-line podobě na platformě YouTube a Facebook. Tato forma se nám osvědčila už během loňské pandemie, kdy v režimu on-line festival sledovalo 100 000 návštěvníků. Samozřejmě osobní setkávání ve Zlíně žádný virtuální program nenahradí, ale mediální dosah zlínské akce v celorepublikovém kontextu je nezpochybnitelný. I letos proběhnou besedy, rozhovory, projekce filmů a telemosty do světa. Nebudou chybět např. Pavel Pavel, který rozchodil před 35 lety sochy MOAI přímo na Velikonočním ostrově a který během prvního ročníku Neznámé země v přímém televizním přenosu rozpohyboval několikatunový betonový model sochy přímo na náměstí Míru. Pamětníci nezapomenou, jak socha nakonec spadla… Mezi stálice festivalu patří Rudolf Švaříček a Jiří Kolbaba. Speleolog a objevitel unikátních jeskynních systémů Richard Bouda, divákům přiblíží objevy ve Stolových horách ve Venezuele. Známá polární vědkyně Marie Šabacká se věnuje vlivu klimatických změn na strukturu ekosystémů, což je téma velmi aktuální. Zlínská cestovatelka, průvodkyně a fotografka Jitka Fialová zase prožila v jižní Africe téměř patnáct let života a jen díky pandemii je k zastižení ve Zlíně. Jan Hocek představí projekt Via Czechia, unikátní systém dálkových stezek kolem ČR určených pro pěší, cyklisty i běžkaře. Výčet všech účinkujících najdete na www.neznamazeme.cz/program.

Na webu cnnprimanews.cz vám přineseme vybrané zajímavosti:

Přednáška: Jan Hocek – Putování s Via Czechia Přednáška: Lilia Khousnoutdinová – Bhútán Rozhovor: Jak vidí svět Jirka Kolbaba

Co dalšího vás čeká?

Zvon pro Kryštofa Haranta

Mirek Náplava je posledních deset let postavou cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic možná až posedlý. Vydal se po jeho stopách na pouť do Benátek, biblického Jeruzaléma, pak i do Santiaga de Compostela, dále prošel všechna místa v ČR, která jsou s jeho životem spojena. Připravuje o něm cestopis a 350 km dlouhou Poutní stezku z hradu Klenová na Pecku. Při příležitosti svých padesátin v roce 1614 K. Harant věnoval místnímu kostelu zvon s nápisem „Bůh viděl vše, co učinil, a bylo to velmi dobré“. Zvon byl v průběhu válek zabaven pro výrobu děl a nenávratně zmizel. A protože si v letošním roce připomínáme nejenom 25. výročí založení festivalu Neznámá Země, ale v celorepublikovém kontextu i 400 let od popravy Kryštofa Haranta a dalších 26 povstalců na Staroměstském náměstí, rozhodli jsme se tuto událost připomenout 21. června 2021 odlitím zvonu Kryštof Harant. Na jeho výrobě se mohou podílet všichni zájemci o historii či cestování formou příspěvku na dárcovské platformě Donio.cz.

Připomenutí nedožitých 90. narozenin dr. Karla Pavlištíka

Významný zlínský patriot, etnograf a folklorista Karel Pavlištík stál u zrodu samotného festivalu Neznámá země, jehož první ročník 22. dubna 1997 byl oslavou 50. výročí startu pánů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda na první část jejich cesty kolem světa. Petra Horkého s Miroslavem Náplavou uvedl k Miroslavu Zikmundovi do jeho vily Na Nivách, kde probíhaly první pracovní schůzky ohledně podoby festivalu. Dr. Pavlištík byl též iniciátorem vzniku unikátní expozice S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly v Muzeu jihovýchodní Moravy. Patřil nejenom mezi pravidelné návštěvníky festivalu, ale jako vzácný host v několika komponovaných pořadech i vystoupil. V dubnu roku 2000 se stal historicky prvním držitelem festivalové ceny Kantuta za mimořádný přínos v oblasti cestování, poznávání a sbližování kultur. Ve vzpomínkovém pořadu vystoupí soudce a spisovatel Josef Holcman, malíř a grafik Josef Ruszelák, ředitelka odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR Zuzana Malcová, lékař David Rumpík a ředitel Muzea JVM ve Zlíně Pavel Hrubec.

Zikmundova vila a zahájení spolupráce s festivalem NZ

Legendární Zikmundova vila má nového majitele. Čestmír Vančura založil nadační fond Zikmundova vila a pracuje na tom, aby posunul dílo jejího slavného obyvatele dál. Co je v plánu? Všechny zájemce zveme na návštěvu do vily prostřednictvím naší reportáže.

Vyhlášení Cestopisu roku 2020 letos součástí festivalu Neznámá země

První ročník udělování Ceny Hanzelky a Zikmunda – Cestopis roku, se uskutečnil na zámku v Dobříši v den 100. narozenin Miroslava Zikmunda, 14. února 2019. Letošní třetí ročník soutěže proběhne opět v přímém přenosu Českého rozhlasu –Radiožurnálu z Dobříše (kde psali H+Z některé své cestopisy), ovšem tentokrát 22. dubna, tedy v den, kdy se konal první ročník festivalu Neznámá země ve Zlíně.

Festivalový běh

Nechceme sebe ani účastníky ochudit o tradiční festivalový běh pro celou rodinu od hotelu Tomášov na maják. Trasa je stejná jako vloni, závodit můžete kdykoliv do konce trvání festivalu, tedy do 30. 4. Výsledky poměřujeme on-line na Facebooku festivalu, loňský rekord je 27:10, který zaběhla Petra Balíčková. Běh není soutěží, ale především aktivní zábavou v posledních ročnících festivalu.

Festivalové soutěže

Nebudou chybět každodenní soutěže o hodnotné ceny a opět proběhne fotografická soutěž, tentokrát s tematikou České republiky.

Komplentí info na www.neznamazeme.cz.