Zpříjemněte si advent s Naší přírodou

časopis Naše příroda (Co potkáte na zahradě)
časopis Naše příroda (Co potkáte na zahradě)
Hana a Vladimír Motyčkovi

reklama

Až vás zima zažene za kamna, nezapomeňte si s sebou vzít i poslední letošní číslo Naší přírody. Dozvíte se, jak dopadla letošní fotosoutěž, v mrazivém počasí se aspoň trošku zahřejete s jasoněm při putování českou krajinou, na zimní výlet se vydáte do krkonošské tundry. Uzavírá se seriál o opeřených vystěhovalcích, přečíst si můžete i o neuvěřitelné rozmanitosti spermií v živočišné říši, a nebo si s dětmi užít hravý článek o počasí. Přejeme příjemné adventní čtení.

Co potkáte na zahradě 

Jistě se všichni shodneme na tom, že zahrady jsou různe. Jinak vypada zamecka zahrada přechazejici postupně anglickym parkem ve volnou krajinu, jinak městska předzahradka s několika trsy pečlivě ošetřovanych trvalek, jinak klašterni zahrada plna lečivych bylin a uplně jina je zahrada v satelitnim městečku s bazenem plnym chlorovane vody a „anglickym“ travnikem zastřiženym přesně na 2,5 cm. Jina je i zahrada za venkovskou usedlosti, na kterou navazuje stary sad, často se stoletymi hrušněmi a věkovitymi liskami. A jinak vypada i zahrada v zahradkařske kolonii, kde se jeji majitele snaži vypěstovat co nejvice zeleniny a ovoce, aby nebyli odkazani na produkty dovažene do supermarketů často přes polovinu světa. Vyčet druhů zahrad neni pochopitelně ani zdaleka uplny, ale přes všechny rozdily maji jedno společne – kromě jejich majitelů v nich žije nepřeberne množstvi živych tvorů, často od lidskych partnerů nenaviděnych a všemi dostupnymi prostředky hubenych, jindy tolerovanych a v některych připadech dokonce hyčkanych. Všichni bez rozdilu jsou však nesmirně zajimavi a stoji za to se s nimi seznamit bliže.

Černohorskou rozsochou do zimní krkonošské tundry

Krkonošska tundra byva nejvice skloňovana v souvislosti se vzacnou květenou. Svou pravou nehostinnou a mrazivou tvař však ziskava předevšim v zimě, kdy ji aspoň na jednu třetinu roku pokryje až dvoumetrovy sněhovy přikrov. Do bilych zasněženych plani, ktere jako jedine v Česku připominaji skutečne polarni oblasti, vede překrasna cesta krkonošskou rozsochou z Černe hory.

Černohorskou rozsochou do zimní krkonošské tundry
Autor: Martin Janoška Černohorskou rozsochou do zimní krkonošské tundry

Fakultativní migranti: sojka obecná

Přestože mnoho ptaků každoročně podnika typicky podzimni a jarni tah, řizeny biologickymi hodinami, někteři opeřenci migruji nepravidelně v důsledku nepřiznivych podminek. Vycestovat je nejčastěji přinuti nedostatek potravy. A ačkoliv mnozi se za ni pachti celoročně, často se objevuji jako (ne)čekana vanočni nadilka. Kdovi, kdo z nich nas překvapi letos?

Fakultativní migranti: sojka obecná
Autor: David Říha Fakultativní migranti: sojka obecná

Více info na www.nasepriroda.cz.

reklama

reklama