Největší ostrov světa Grónsko: Kdysi zelená země se otepluje a láká stále více turistů

Díky globálnímu oteplování se Grónsko stává pro turisty stále zajímavějším. Dnes se přestáváme divit, že věčně ledový ostrov se jmenuje „Zelená země“ – Greenlad. Led ustupuje a lidí přibývá. A počet turistů začíná převyšovat počet místních.

Ostrov Grónsko byl ve své pradávné historii skutečně zelený, ještě před 450 tisíci lety byl podle nejnovějších výzkumů pokryt zdejší povrch lesy. Dnes je pokryt ledem a ledovcem. Zatím. Jde o druhý největší ledový povrch na světě po Antarktidě. Grónský ledovec pokrývá 1,7 milionu kilometrů čtverečních, což je zhruba 80 procent povrchu ostrova, a od od severu k jihu je 2400 kilometrů dlouhý. Ve svém nejširším místě dosahuje šířky 1100 kilometrů. Stáří ledovce se odhaduje na 110 tisíc let. O pojmenování ostrova se vypráví nordická sága, podle níž norský cestovatel a objevitel Erik Thorvaldsson, přezdívaný Erik Rudý, pojmenoval ostrov jako Zelenou zemi, tedy „Groenland“, aby na něj přilákal návštěvníky, čehož by asi s názvem Ledová země nedosáhl.

Ostrov, který není na prodej

Díky klimatickým změnám se Grónsko znovu stává zelenou zemí. Zdejší známý ledovec Jakobshavn nyní každý rok ztrácí 13 kilometrů ledu ze své přední strany. To je rychlejší úbytek než u jakéhokoli jiného ledovce na světě.Naposledy letos v únoru vědci objevili podvodní proud více než kilometr a půl široký, kterým teplá voda z Atlantského oceánu proudí přímo k ledovci, přivádí velké množství tepla do kontaktu s ledem, a zrychluje tak tání ledovce.V důsledku globálního oteplování grónské ledovce tají znepokojivým tempem. A cestovatelé začínají vidět Grónsko v novém světle.

Nově viděl Grónsko americký prezident Donald Trump, když chtěl ostrov v roce 2019 koupit, což Grónsko s povděkem odmítlo a Dánové, kterým ostrov patří, to považovali za hloupý aprílový žert. Tehdy grónské ministerstvo zahraničí dalo jasně najevo, v čem si své země obzvlášť cení: „Grónsko je bohaté na cenné zdroje, jako jsou minerály, nejčistší voda, led a ryby.“

Bez silnic a vlaků

Grónsko se nachází v severním Atlantiku a je považováno za stále strategičtější místo, protože tající led otevírá nové cesty lodní dopravě v arktické oblasti. Rovněž zdejší podloží je považováno za bohaté na uhlí, zinek, měď a železnou rudu.

Jinak je to země, kterou rodilí Inuité znají jako Kalaallit Nunaat. Grónsko dnes má 56 tisíc obyvatel a přitom počet turistů začíná převyšovat počet místních, když se turistický ruch v posledních letech zvýšil o 400 procent. Dnes je obydlen jen úzký pás pobřeží, který je bez ledu. Díky Golfskému proudu je západní pobřeží pro bydlení přijatelnější, nachází se tam většina měst a vesnic. Hlavním městem je Nuuk s osmnácti tisíci obyvateli.

Na ostrově nejsou silnice ani železniční tratě, které by spojovaly sídla. Místní obyvatelé se dostanou do jiných oblastí jen letecky, lodí, pomocí motorových saní, nebo se psím spřežením. Ale to všechno se díky oteplení může velmi rychle změnit. Zájemci o to, zavést v Grónsku jiný život, se již nabízí.

Tagy: