CNN Prima News ministerstvo školství

ministerstvo školství

Výpis příspěvků ke štítku „ministerstvo školství“

PŘEHLEDNĚ: Systém bude žonglovat s dětmi. Jak rozhodne, na které střední škole skončí?

Nejdříve body z testů, poté pořadí preferovaných škol. Nový digitální systém má ulehčit přihlašování a rozřazování uchazečů o studium na středních školách, pro mnohé rodiče ale stále jde o poněkud nečitelný proces. Jak přesně funguje algoritmus, podle kterého systém rozhodne o osudu dítěte? Co sehraje při vytváření pořadníku rozhodující roli? A jak to bude s odvoláváním, výměnou preferovaných škol či dalšími termíny přijímacích zkoušek? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila další přehled nejpalčivějších otázek a odpovědí související s bojem o místa na českých středních školách.

Dětem po letošních přijímačkách na střední největší stres odpadá, tvrdí náměstkyně ministra

Od minulého roku se počty míst na středních školách, gymnáziích a lyceích zvýšily o několik tisíc, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS náměstkyně ministra školství Martina Běťáková. Zároveň od loňska již součástí procesu nejsou zápisové lístky, což podle ní pro studenty představovalo největší stres. Žáky místo nich nově rozřadí algoritmus.

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když dítě po přijímačkách skončí „pod čarou“. Na odvolání zapomeňte

Termín přihlašování na střední školy prostřednictvím nového elektronického systému vypršel. Nyní se bude čekat na první kola přijímaček a také výsledky, které rozhodnou o dalším postupu. Ten ale doznal několika zásadních změn, především v situaci, kdy dítě skončí takzvaně „pod čarou“. Rodiče mnohdy sáhli po odvolání a doufali, že jim jiný uchazeč nakonec uvolní místo. To už ale od letošního roku neplatí, o rozřazení rozhodne právě nový systém.

Šok pro školy. S novými rozpočty nemáme na platy, bědují zoufalí ředitelé a hrozí stávkou

Ministerstvo školství v týdnu rozepsalo školám prostředky pro rok 2024, a to včetně navýšení, které vláda na návrh ministra Mikuláše Beka (STAN) schválila před dvěma týdny. Ředitelé škol i odbory ale rozpis kritizují, protože podle nich nakonec snižuje finance na platy více, než co ministerstvo slíbilo. Některé školy se obávají, že budou muset propouštět, Pedagogická komora upozorňuje na hrozbu stávky.

Cermat řeší problém s duplicitními přihláškami. Rodiče budou muset určit ty platné

Cermat připravuje funkci v elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy. Rodičům umožní vybrat, která jejich podaná přihláška platí. K dispozici by měla být v nejbližších dnech, sdělila Jana Patáková, mluvčí Cermat. V současné době je každá přihláška, kterou rodiče přes elektronický systém DiPSy pošlou a dostanou od Cermatu potvrzení, platná. Může se tak stát, že jsou některé přihlášky duplicitní.

Elektronický systém přihlášek na střední školy nefunguje. Problém hlásí nahrávání příloh

Spuštění elektronického systému pro přihlášky na střední školy, který se měl ve čtvrtek po půlnoci otevřít uchazečům, bylo odloženo kvůli problémům s nahráváním příloh, uvedla ráno mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová. Ve čtvrtek se bude systém testovat a spustí se pravděpodobně v pátek večer, sdělil ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Problém s jeho spuštěním by neměl mít vliv na průběh přijímacího řízení, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Odvolávat Krejčího nechce. Nejenom technickým problémům systému se bude věnovat speciál o přijímacích zkouškách na střední školy s odborníky a politiky od 14:00 na CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Vše o přihlašování na přijímací zkoušky. Na co si dát pozor a kdy čekat výsledky?

Děti i jejich rodiče čeká velký test trpělivosti. Poprvé se budou moci přihlásit na přijímací zkoušky středních škol elektronicky. Ačkoliv má digitalizace ulevit od papírování, někteří novinku vyhlížejí s rostoucí nervozitou. Také si nevíte rady s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy)? Podívejte se na přehled všeho, co se týká přihlašování na přijímací zkoušky. Dozvíte se mimo jiné, na jaké termíny si dát pozor a jak podat přihlášku „postaru“ bez elektronického podpisu.

O peníze nejde, brání se učitelé. Před stávkou popisují chystané změny i obavu z propouštění

Stovky škol po celé republice zůstanou v pondělí 27. listopadu zavřené, učitelé budou stávkovat. Podle pedagogů oslovených CNN Prima NEWS ale tentokrát nejde primárně o peníze na platy, trápí je také návrh na omezení maximálního počtu vyučovacích hodin za týden, takzvaného PHmaxu. To podle nich zásadně ovlivní kvalitu výuky. S rozpočtem resortu školství přitom není spokojen ani ministr Mikuláš Bek (STAN). „Je ale potřeba být realisty v tom, co se dá pro školství získat,“ řekl ve čtvrtek u kulatého stolu společnosti EDUin.

Vláda hubí české vysoké školy. Akademici stávkovali za více peněz, Bek jejich návrhy odmítl

Musíme to opravit. V duchu hesla silničářů se nesla úterní stávka humanitně zaměřených vysokých škol Univerzity Karlovy, jejichž představitelé požadují kromě zlepšení situace platového ohodnocení stávajících akademických pracovníků finalizaci novely související s doktorandským studiem. Podle členů iniciativy Hodina pravdy je aktuální příspěvek okolo 11 tisíc nedostatečný. Demonstrace nemá ani tak upozornit na podfinancovaný stav, jako spíš na skutečnost, že na vysokých školách nebude v budoucnu možná kdo učit, ozývá se z řad vědecké obce. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) považuje požadavky za nereálné.

Šmarda: Školství prioritou vlády? Jen řeší, kde škrtat. Dávat na dluh je lehké, řekl Farský

Školství není skutečnou prioritou vlády, jak koalice mnohdy prohlašuje, tvrdí předseda mimoparlamentní SOCDEM Michal Šmarda. Fialův kabinet podle něj u vzdělávání pouze řeší, kolik miliard bude škrtat. Všem rozdat peníze, jako to udělala předchozí vláda ANO s ČSSD, a zadlužit tím stát, je snadné, poznamenal k tomu Jan Farský (STAN) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.