CNN Prima News Tchaj-pej

Tchaj-pej

Výpis příspěvků ke štítku „Tchaj-pej“

Uchrání je před čínskou invazí moře? Tchajwanští spisovatelé exkluzivně pro CNN Prima NEWS

Čínská pobřežní stráž o uplynulém víkendu opět pronikla do těsné blízkosti tchajwanského souostroví Ťin-men. „Prosím, okamžitě se otočte,“ vyzvala ohrožená země osádky čtyř čínských hlídkových lodí. Co si myslí přední tchajwanští literáti o možném vojenském útoku, zjišťoval reportér CNN Prima NEWS v tamní metropoli Tchaj-peji. Významný prozaik Liao Hongji (廖鴻基) je přesvědčen, že zemi před čínskou armádou zachrání 160 kilometrů široký pás Pacifiku, tedy Tchajwanská úžina mezi ostrovem a čínskou pevninou. „Invazi považuji za velmi pravděpodobnou, ale samozřejmě si ji nepřeji,“ říká spisovatel Chen Li (陳黎). Prozaik Lo Yi-chin (駱以軍), jeden z deseti nejoceňovanějších autorů na ostrově, přirovnává čínskou propagandu o „osvobození“ Číňanů na Tchaj-wanu k dezinformacím Kremlu o „záchraně“ ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině.

Jediný český hospodský na Tchaj-wanu: Havel je pro místní hrdina. Chutná jim pivo i guláš

Nejčastěji si objednávají guláš s knedlíkem. „Hlavně mladší Tchajwanci rádi poznávají exotické kuchyně, aniž by museli opustit ostrov,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Karel Picha, majitel hospody Divadlo v hlavním městě Tchaj-pej. Česká republika, která odtud leží 10 tisíc kilometrů, to je skutečná exotika. V pivnici, kterou lze najít po deseti minutách pěší chůze od slavného mrakodrapu Taipei 101, jenž se dotýká nebes ve výšce 509,2 metru, se čepuje plzeňské a nad půllitry se řeší i možná vojenská invaze na Tchaj-wan. V Divadle se pořádají i filmové večery a v minulých dnech tu byl představen festival Měsíc autorského čtení, který v červenci uvede tchajwanské spisovatele v České republice.

Dojemná zpověď Tchajwance: Obdivuji Izrael i Ukrajinu. Bojují proti tyranům za existenci

Izrael a Ukrajina jsou pro mě inspirací, abychom také bojovali za své právo existovat, říká mladý tchajwanský student Andrew Čo. Na shromáždění před centrálou vládní Demokratické pokrokové strany (DPP) si přinesl vlajky zmíněných zemí a vzbudil pozornost mezinárodních médií. A nebyl jediný. V den zásadních tchajwanských prezidentských a parlamentních voleb chtěli někteří Tchajwanci zkrátka ukázat, že se zajímají i o dění ve světě.

REPORTÁŽ: Co vše ví Tchajwanci o Česku? Nejen Smetana, pivo a náměstí plné trdelníků

Země vážné hudby, národ pivařů či náměstí se stánky s trdelníky. Tak popisují Českou republiku Tchajwanci reportérovi CNN Prima NEWS v hlavním městě Tchaj-peji. Někteří z nich byli v Praze na dovolené, jiní zavítali na české konzervatoře. „Nejlepší jídlo? Asi guláš a smažený sýr, nic takového jsem v Asii ještě nikdy nejedl,“ pochvaluje si student, který se představil jako Lei Lucas Wang. Jeho přítelkyně – Němka Rebekka Weberová, s níž se seznámil během studia v Mnichově – ho nicméně „napráskala“, že nejvíce holdoval zmíněným trdelníkům se zmrzlinou. ČR si chválí i voliči místní vládní strany, kteří nezapomínají na návštěvy našich vrcholových politiků.

Sjednocení s Tchaj-wanem je nevyhnutelné. Čína ostře komentovala výsledek tamních voleb

Sjednocení Číny s Tchaj-wanem je nevyhnutelné, uvedla v sobotu čínská vláda k výsledkům prezidentských a parlamentních voleb na Tchaj-wanu. Ty podle Pekingu ukázaly, že vládní strana tam nemá většinu. Spojené státy v souladu se svou dosavadní linií uvedly, že nepodporují nezávislost Tchaj-wanu. Rusko se omezilo na konstatování, že dál uznává politiku jedné Číny. Gratulace poslal na Tchaj-wan také český prezident Petr Pavel. Je prý přesvědčen, že dobré vztahy mezi ostrovním státem a Českem budou panovat i s novým vedením.

Zmínky o Česku baví i tchajwanské vesničany, říká Steinke. Země chystá megaprojekt v Brně

Spolupráce s Tchaj-wanem má pro Českou republiku velký význam, a to zejména v oblasti informačních technologií. Chystá se totiž megaprojekt, do kterého se mají zapojit i čeští akademici, prozradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitel České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji David Steinke. Zároveň popsal možné hrozby pro asijský ostrov ze strany Číny.

Policie deportovala z Filipín Gurua Járu. Ve vězení si má odpykat pět a půl roku za znásilnění

Česká policie převezla z Filipín přes Tchaj-pej do pražské věznice uprchlého muže přezdívaného Guru Jára. V tiskové zprávě o tom ve středu informovalo policejní prezidium. Jméno eskortovaného muže nekonkretizovalo, z popsaných okolností ale vyplývá, že jím je zakladatel esoterické školy Poetrie Jaroslav Dobeš. Muž si má odpykat pět a půl roku za znásilnění.

Čína zahájila rozsáhlé vojenské manévry u Tchaj-wanu. V akci jsou ponorky i letectvo

Čínská armáda v sobotu zahájila třídenní vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu, který si nárokuje. Tchaj-pej, podle níž manévry ohrožují regionální stabilitu a bezpečnost, uvedla, že 42 čínských letounů a osm lodí překročilo středovou linii v Tchajwanské úžině, která odděluje Tchaj-wan od Číny. Informuje o tom agentura Reuters, která krok Pekingu dává do souvislosti se schůzkou tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym v tomto týdnu.