Ideální podmínky pro supercelu v Česku. V jedné z deseti přijde tornádo, upozorňuje meteorolog

Zasáhne Českou republiku opět tornádo?

Hrozí Česku tornádo?

O možnosti, že se tornádo objeví v České republice, bychom se měli otevřeně bavit, nikoliv toto téma tabuizovat. Jedná se totiž o zcela běžný jev, který doprovází bouřkové situace, a není tak možné vyloučit, že opět udeří. Tento čtvrtek budou navíc bouřkové parametry na extrémní úrovni, uvedl meteorolog Josef Hanzlík ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil však, že ne každé je natolik ničivé jako to, které před dvěma lety zasáhlo Moravu.

„V meteorologické komunitě řešíme, jakým způsobem lidem sdělit, co jsou podmínky vhodné pro vznik tornáda. Předpovědět ho ale neumíme,“ sdělil Hanzlík a dodal, že to nelze ani hodinu dopředu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: RADAR: Pekelná výheň, silné bouřky, kroupy i vichr. Podívejte se, kde se zpřísnila výstraha

Od roku 2021, kdy ničivý živel zasáhl Moravu, se podle meteorologa výrazně zlepšil způsob varování před tímto jevem. Existuje skupina bouřkových expertů, kteří jsou schopni už na základě odrazů radaru najít místa, kde hrozí největší nebezpečí. „I tak ale neumíme říct, že se objeví. Nicméně můžeme upozornit na jeho riziko v nějakém kraji,“ upřesnil.

Ve čtvrtek budou podle Hanzlíka podmínky v atmosféře na extrémní úrovni. „A aktivita energie v atmosféře, střih větru, helicita společně s vlhkostí jsou základními prvky pro vznik supercelární bouřky. V deseti procentech z nich se vyskytují tornáda,“ vysvětlil.

Připomněl, že tornádo, které postihlo Moravu, bylo mimořádným jevem. „Dosahovalo síly F4 Fujitovy stupnice a rychlost větru dosahovala přes 200 km/h, či dokonce až 300 km/h. Ne každé vzniklé tornádo ale musí být tak silné,“ zdůraznil s dovětkem, že tentýž rok se jednalo o jedno z nejsilnějších na celé planetě.

Tornáda na našem území byla podle meteorologa vždy a vyskytovala se po celém území. „I v minulém roce jsme v Česku zaznamenali několik slabých, která poničila několik střech. Nevybírají si a nemají specifická místa, kde vznikají. Když se podíváme do historie, byla zaznamenána i v Praze či dalších oblastech,“ podotkl Hanzlík.

„V současnosti se o tom pouze víc mluví, lidé mají mobilní telefony, jsou schopní tyto jevy zaznamenávat a posílat je do databází, díky čemuž jsme pak schopní reagovat a rychle před ním varovat,“ a doplnil, že jen za poslední týden se v Evropě vyskytlo 12 tornád, jmenoval například blízké Polsko nebo Velkou Británii.

Celý rozhovor s meteorologem Josefem Hanzlíkem si můžete poslechnout ve videu v úvodu článku.

Tagy: