Čtyři dekády reportážních snímků Petra Joska

Šediváčkův long
Šediváčkův long
Petr Josek

reklama

Několikanásobný předseda poroty Czech Press Photo Petr Josek představí v galerii Czech Photo Centre svou retrospektivu s názvem Tak jsem fotil. Výstava chronologicky prezentuje čtyřicetiletou karieru reportážního fotografa, který po revoluci dokumentoval zejména konflikty a válečné situace po celém světě pro agenturu Reuters. Výstava zahájí 25. ročník Czech Press Photo, po vernisáži bude v galerii zasedat mezinárodní odborná porota.

Fotografem ani nechtěl být, ale shodou náhod se jím přes různé profese nakonec stal. Dlouho fotil pro sebe do „šuplíku“, poté v roce 1983 získal místo v České tiskové kanceláři (ČTK) jako fotoreportér.

Práce v ČTK připravila autora na kariéru v mezinárodní agentuře Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události ve státech bývalé Jugoslávie. Dále dokumentoval konflikty v postsovětských republikách i v Rusku, situaci v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu a v dalších zemích.

V roce 1997 se po návratu z Albánie vydal dokumentovat rozsáhlé povodně v České republice. Po návštěvě Troubek se přesunul do Uherského Hradiště, kde pořídil Fotografii roku – Czech Press Photo 1997. „Všichni chtěli vědět, co je to za psa, a mnoho lidí se k němu hlásilo. Tuším, že se jmenoval Guvernér. Byl jsem dokonce osočen, že jsem situaci zinscenoval. Podle některých jsem psa do vody hodil, protože měl mokrou hlavu,“ popisuje Petr Josek.

Kromě válečných fotografií jsou vystaveny fotografie z oblasti sportu a každodenního života, které jsou nedílnou součástí práce agenturního fotografa.

Výstava bude otevřena od 10. října do 1. prosince každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Více informací an dete na: www.czechphoto.org.

Povodně Uherské Hradiště
Autor: Petr Josek Povodně Uherské Hradiště

reklama

reklama