Z doby kamenné do 21. století. Dramatická proměna papuánského kmene očima umělců v pražském DOXU

výstava ULTRASUPERNATURAL
výstava ULTRASUPERNATURAL
Barbora Šlapetová

V Centru současného umění DOX se dnes otvírá velká multimediální výstava s tajuplným názvem ULTRASUPERNATURAL, která vás vtáhne do výjimečného příběhu přátelství českých umělců s kanibalským kmenem na daleké Papui.

Začalo to už v 80. letech, kdy si malý Lukáš Rittstein z moduritu vyráběl sošky pravěkých lidí a modeloval tropické ostrovy. Barbora Šlapetová zatím pročítala cestopisy a toužila vypravit se co nejdál, na území, kam noha civilizovaného člověka ještě nevkročila. A pak se Bára a Lukáš potkali při studiích na pražské Akademii výtvarných umění, padla železná opona a jejich sny se staly skutečností.

Malířka Barbora Šlapetová a sochař Lukáš Rittstein poprvé přiletěli na ostrov Nová Guinea v roce 1997. Od té doby se sem vypravili celkem jedenáctkrát a naprosto ojedinělým způsobem – uměleckýma očima – pozorují proměnu domorodého kmene, nedotčeného civilizací, v lidi 21. století. Ve výstavě ULTRASUPERNATURAL se seznámíte se skutečnými příběhy kmenů Yali Mek a Korowai Batu, které ještě donedávna žily v džungli vnitrozemí Západní Papuy na úrovni doby kamenné.

výstava ULTRASUPERNATURAL
Autor: Barbora Šlapetová výstava ULTRASUPERNATURAL

„Za více jak dvacet let opakovaných návratů mezi námi a domorodci vznikla oboustranná komunikace a plnění přání – papuánští kanibalští náčelníci vyjádřili přání setkat se s největším českým náčelníkem, pochopit, kdo je a co dělá umělec, nebo poznat toho, kdo stejně jako místní kmenoví kouzelníci dokáže létat do vrchního patra světa – vesmíru,“ popisuje Lukáš Rittstein. Došlo tak ke spolupráci náčelníků z doby kamenné s Václavem Havlem, převedení jejich skutečných těl do podoby uměleckých děl nejmodernější 3D digitální technologií nebo k setkání posledních pravěkých lidí s astronauty Leroyem Chiaem a Koichim Wakatou.

A co znamená tajuplný název výstavy ULTRASUPERNATURAL? „Natural je anglicky přirozený, přírodní, supernatural znamená nadpřirozený a ultrasupernatural je vlastně takový mix všeho – co je (nad)přirozené pro nás, není (nad)přirozené pro domorodce, a naopak. Třeba ultranadpřirozený je pro ně teď mobilní telefon,“ komentuje Bára Šlapetová.

Multimediální výstava v pražském DOXu vás prostřednictvím fotografií, videí, kreseb, animací a soch vtáhne do tohoto výjimečného příběhu českých umělců a přírodních lidí, kteří bez možnosti návratu vystupují z doby kamenné za novým poznáním a výdobytky civilizace. Výstava ULTRASUPERNATURAL trvá do 12. října 2020.

Více info na www.dox.cz/program/ultrasupernatural.

autoři Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein
Autor: Jan Slavík autoři Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein

reklama