Zpříjemněte si podzimní dny s Naší přírodou

Liptov
Liptov
Martin Janoška

reklama

Pojďte se odpoutat od podzimních starostí a ponořte se do zajímavých informací z přírody kolem nás v novém čísle Naší přírody. Je jich opět spousta – třeba že ne vše jsou mimikry, co za ně považujeme, že u nás můžeme potkat dva poddruhy hýlů, že ne vždy se v detektivkách vraždí „správnou“ částí tisu červeného, že „to fialové na poli“ je úctyhodná svazenka, že dudek chocholatý je opravdu nádherný pták, že hrát se dá s lecčím, třeba i s kamením, či si nechte poradit, kam se vydat na výlet. Přejeme vám příjemné podzimní čtení.

Život ve lži – Není všechno mimikry, co se podobá

„Jestliže něco vidíš, nemůžeš tvrdit, že to tam je. A jestliže něco nevidíš, nemůžeš tvrdit, že to tam není; je to jen otázka toho, co zaznamenají tvé smysly.“ Slavný humorista Douglas Adams ve své knize Převážně neškodná neměl jistě na mysli pestřenky, lelky, kukačky či jiné podvodníky živočišné říše. Tento citát však krásně vystihuje téma matoucích podobností v přírodě: mimikry a krypse matou nejen živočichy, kterým jsou „určeny“, ale i čtenáře, kteří tyto termíny, zdá se, používají častěji chybně než správně…

Vzhůru na Velký vrch Liptova

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na podzimní návštěvníky slovenských Tater, když zrovna vyjde v říjnu počasí. Vše může být pochopitelně jinak, nezřídka napadne sníh a je nevlídně, nicméně i tak je podzim jedním z nejkrásnějších a zároveň nejvhodnějších období pro cestu do slovenských hor.

Svazenka – polní královna

Přihodilo se vám někdy, že vás při cestě autem nebo během víkendové procházky v přírodě zaujalo pole doslova poseté spoustou modrofialových květů, které zcela rozzářily krajinu před vámi? Pokud ano, tak je dosti pravděpodobné, že jste právě narazili na naši „polní královnu“ – svazenku.

Více na www.nasepriroda.cz.

časopis Naše příroda
časopis Naše příroda

reklama

reklama