Tajná válka

Tajná válka

1 sérieUSA | Dokumentární

Skrytý boj špionů v týlu nepřítele během druhé světové války byl stejně urputný a vražedný jako boj vojáků na bitevním poli… Britský dokumentární seriál (2011)

Přehrát
HodnotitHodnotit
Hardy Amies: Operace Ratweek

2. epizoda: Hardy Amies: Operace Ratweek

Známý britský návrhář Hardy Amies, osobní krejčí královny Alžběty, nebyl vždy jen uhlazeným džentlmenem. Za 2. světové války se tento homosexuál a poněkud nekonformní muž stal uznávaným agentem Churchillovy tajné organizace SOE. V této organizaci, která koordinovala tajný boj proti Němcům na obsazeném území Evropy, měl Amies na starosti Belgii. V sekci T, jak se Amiesovo oddělení jmenovalo, se Amies podílel na náboru agentů a organizování akcí hnutí odporu v Belgii. Jen v období mezi červnem 1941 a říjnem 1942 vyslal do Belgie 45 agentů. Ti měli za úkol navázat spojení s místním hnutím odporu. Právě v tomto období však musel Amies čelit těžkým neúspěchům způsobeným činností německé kontrašpionáže a také belgickými zrádci, kteří Němcům přisluhovali. Jedním z takovýchto zrádců byl Prosper Dezitter. Tento Belgičan pracující pro Němce se dokázal vetřít do hnutí odporu a svou činností vydal Němcům přes tisíc odbojářů. Dezitterova činnost stála také za likvidací 32 Amiesových agentů v Belgii. Amies začal považovat Dezittera za osobního nepřítele. V červnu 1943 přišla SOE s plánem atentátů na německé přisluhovače po celé Evropě. Amies chtěl ihned využít příležitosti a začal plánovat Dezitterovu likvidaci. Pro oficiální útok však potřeboval souhlas belgické exilové vlády. Ta ho ale odmítala dát, trvala totiž na řádných soudech. V srpnu 1943 byl Amies jmenován oficiálním šéfem sekce T. I přes nesouhlas belgické vlády Amies svým lidem v Belgii posílá nejenom seznamy zrádců, ale i speciální zbraně určené pro jejich likvidaci. Od začátku roku 1944 probíhají v Belgii popravy kolaborantů ze strany hnutí odporu. Pouze Dezitter stále své likvidaci uniká. Amies však v té době už pracuje na zajištění vylodění spojeneckých vojsk v západní Evropě propojením akcí právě s hnutím odporu. Organizuje dodávky zbraní belgickým vlastencům a zajišťuje úspěšné sabotážní akce proti Němcům a infrastruktuře, kterou využívají. Speciálním úkolem je zajištění přístavu Antverp proti zničení přístavu ustupujícími německými jednotkami. Akce se podaří a spojenci mají konečně přístav, který mohou používat pro své zásobování. Na podzim 1944 je Belgie osvobozena a Amies je jmenován plukovníkem. Jeho úkolem je pomoci rozpustit teď již nepotřebné hnutí odporu. Také Dezitter je dopaden, a tak Amiesův osobní nepřítel končí na popravišti. Amies se vrací do módního světa. O své minulosti celý život nemluví.

7. 1. 2016

Bez reklam s prima+ PREMIUM

Reklama

Předpremiéry a prima+ ORIGINALS

Aktivovat Premium

O seriálu

Skrytý boj špionů v týlu nepřítele během druhé světové války byl stejně urputný a vražedný jako boj vojáků na bitevním poli… Britský dokumentární seriál (2011)

Původ

USA

Rok výroby

2011

Stopáž

49 - 52 min

Bez reklam s prima+ PREMIUM

Reklama